The Big Question

Question yourself. Post your own answer. Give to receive.

Friday, January 26, 2007

Three Hundred and Ninety Fourth Question

How often do you go grocery shopping and
what is the average amount you spend?

Labels: , ,

11 Comments:

  • At 2:12 PM, Blogger danielle said…

    about every 2 weeks. my boyfriend and i usually split a $150-$200 bill.

     
  • At 2:36 PM, Blogger Sariah said…

    I shop once a week with a $40 budget. Actually, I just make the list and make my husband do the shopping. :)

     
  • At 6:40 PM, Blogger Mr. Incredulous said…

    Once per week. I plead the 5th on the $$$ amount, but I will say I'm buying for a family of 5.

     
  • At 6:54 PM, Anonymous Anonymous said…

    About once a week with an average of about $250 a month. This is for 2 middle aged people and an 18 year old boy.

     
  • At 3:12 AM, Blogger Nikki said…

    I'm rarely allowed to go grocery shopping because I spend way too much! I also spend way too much time there. Doesn't matter if I'm going for 2 things or 20 ... I always spend about two hours in the store. I like to browse. :)

     
  • At 11:51 AM, Blogger Flea's Thoughts said…

    I am actually a coupon shopper...so I go about every other week and only spend around $100 bucks. Total grocery bill for the month though (with emergancy trips included) is about $250 :)

     
  • At 12:45 PM, Blogger Mind Sprite said…

    Once or twice a week. Anywhere from $20 to $100 a trip. We usually stock up once a month and go more often for staples like milk and bread. We buy our produce at the farmer's market when it's open, which is cheaper and tastier and supports local growers.

     
  • At 2:27 PM, Blogger RockDog said…

    Once a week...$150 (Two adults and 2 Toddlers in the house...those kids can eat...and daipers! Oh!)

     
  • At 6:26 PM, Blogger mini driver wannabe said…

    I shop every saturday, and spend about a hundred. sometimes more and sometimes less. we have been known to spend as little as 14 for a weeks groceries.

     
  • At 8:34 PM, Blogger Tatted said…

    I go major grocery shopping twice a month, average is about $200-250 per trip to feed a family of 10, including diapers and formula.

     
  • At 7:34 AM, Blogger Fletch said…

    They don't sell groceries in the Take-aways...

    Now theres a Marketing oportunity for someone... A Take-away that sells Toiletries aswell :o))

    Ciao Ciao

     

Post a Comment

<< Home